Přesné predikce pomáhají
Schopnost předpovídat záplavy není pro AI od Googlu žádnou novinkou. Provádí to již nějaký ten pátek. Nejnovější verze umělé inteligence je však ještě o něco přesnější, díky čemuž lze mnohem lépe předvídat, kdy a kde povodně zasáhnout příště.
Takto je dnes pokryto přes 100 zemí světa, které mohou s dostatečným předstihem informovat své obyvatelstvo o blížící se katastrofě a zároveň zmobilizovat záchranáře a další pomocné složky, jež bývají během povodní běžně nasazeny.
Modernější verze umělé inteligence dnes dokáže pracovat s mnohem větším množstvím dat. K tomuto účelu se už totiž nevyužívají klasická měřidla, kterých je v rozvojovém světě poměrně malé množství, ale jejich virtuální alternativy.
Tato virtuální měřidla sice pracují se simulovanými daty, nicméně i přesto jsou schopna poskytnout velmi přesné údaje.
V současné době se používá lehce přes čtvrt milionů virtuálních měřidel na místech, kde není tradiční monitoring možný.
Platforma Flood Hub
Umělá inteligence společnosti Google je zajímavá také tím, že dokáže efektivně zpracovat nejen aktuální, ale také historická data.
Na základě těchto údajů zvládá předpovídat kritické situace a dává možnost místnímu obyvatelstvu připravit se na nejhorší.
Výsledky jsou velmi přesné, o čemž se koneckonců mohou lidé přesvědčit na platformě Flood Hub. V budoucnu by však měla být volně ke stažení i API s ještě detailnějšími údaji.
Jako velice efektivní se ukázaly předpovědi umělé inteligence například v Riu, které v květnu minulého roku zasáhly ničivé záplavy.
Systém dokázal včas upozornit místní vládu i relevantní humanitární organizace, které mohly zahájit adekvátní kroky k ochraně obyvatelstva.
Na základě této zkušenosti a získaných dat se brazilské úřady rozhodly propříště vylepšit své krizové plány, a tím pádem v budoucnu fungovat během povodní ještě efektivněji.