GPS přijímače v dopravě
Zabudovaná nebo přenosná automobilová navigace je dnes velmi rozšířeným způsobem, jak si naplánovat trasu a získat užitečné informace o projížděném místě či o případných dopravních omezeních.
S využitím GPS technologie lze automobily také zabezpečit proti vloupání či krádeži nebo sledovat jejich přesnou polohu.
V případě námořní dopravy slouží GPS technologie nejen k navigaci na volném moři nebo v okolí přístavu, ale i ke zvýšení bezpečnosti.
Lodní přístroje s GPS přijímači totiž dokáží registrovat problémy s kotvou nebo zahájit poplach v případě, že někdo spadne přes palubu.
Kromě toho bývají často propojeny i s radarem, který aktivně vyhledává překážky na vodní hladině, a se sonarem, který umožňuje detekovat hloubku vody pod lodí.
Propojení těchto systémů výrazně snižuje riziko srážky či jiného poškození lodi, například v noci nebo za nepříznivého počasí.
Letecké GPS přístroje tvoří speciální kategorii přijímačů, které sledují polohu, výšku, orientaci i směr pohybu letadla a dokáží ho za každého počasí navést k nejbližšímu letišti.
U ultralehkých letadel se GPS technologie využívá nejen k navigaci, ale i k záznamu trasy a jejímu následnému vyhodnocování při závodech.
K nejrůznějším statistikám se GPS přijímače často využívají i při běhání, turistice a cykloturistice, kde sledují uraženou vzdálenost, rychlost nebo například spotřebu kalorií.
Odborné aplikace GPS
Speciální GPS přijímače umožňují provádět velmi přesná geodetická měření rychle a efektivně i v případě zaměřování rozsáhlých území.
Špičkové geodetické stanice dokáží pomocí GPS technologie sledovat například pohyb zemských desek a další geologické údaje.
Kromě geologie a geofyziky se GPS přijímače často využívají i v zoologii a botanice k záznamu místa nálezu živočišných nebo rostlinných druhů, a v zemědělství ke kontrole výměry polí při jejich zavlažování nebo sklizni. Díky velmi přesným atomovým hodinám slouží ve výpočetní technice GPS systém jako zdroj informací o přesném čase.
S GPS za sportem a zábavou
Moderní GPS technologie si našla svoji cestu i do konzervativních sportů, jako je golf, při kterém je používána například k měření délky úderu a analýze švihu.
Během potápění nabízí GPS navigace možnost zaměření zajímavých lokalit se zpětnou navigací, a rybářům poskytuje záznam míst na vodní ploše, kde je možné chytat ryby.
Složitější aplikace napojené na sonar nabízí dokonce i mapování rybích hejn a zaznamenávání mapy jejich pohybu. Hojně rozšířené je dnes i označování fotografií GPS souřadnicemi místa, na kterém byly pořízeny, což usnadňuje jejich roztřídění a následné zpracování.