Želivský klášter
Premonstrátský klášter, založený už v polovině 12. století, proslul především díky barokní přestavbě slavného architekta Jana Blažeje Santiniho.
Dnes je zde centrem zájmu kromě architektury a bohaté historie i klášterní pivovar, jehož prohlídka i s degustací patří k oblíbeným kratochvílím návštěvníků.
Ne vždy ve své historii se však klášteru dařilo tak dobře. Ve středověku byl několikrát vypálen, v padesátých letech minulého století sloužil jako internační tábor pro kněze a mnichy nepohodlné komunistickému režimu a v pozdějších desetiletích se stal součástí psychiatrické léčebny a v tomto období naprosto zchátral.
Zasloužených rekonstrukcí se mu dostalo až po roce 1990.
V současné době může Želivský klášter sloužit poutníkům, kteří zde hledají klid pro meditaci, i turistům, kteří by se tu rádi ubytovali nebo navštívili klášterní restauraci.
Z obce Želiv, v níž se klášter nachází, to navíc není daleko k dalším dvěma cílům, které v tomto článku představíme.
Vodní nádrž Sedlice
Zhruba osmikilometrovou procházkou z Želiva se dá dosáhnout Sedlické přehrady, která byla vybudována ve 20. letech 20. století a je zasazena do krásného prostředí kolem řeky Želivky.
Přehrada, jež původně sloužila k elektrárenským účelům, dnes se využívá mimo jiné i pro rekreaci, ohromí svou velikostí, ale zároveň nijak nepoškozuje celkový obraz okolní přírody.
Ať už se vypravíte prohlédnout si přehradu, nebo se jenom vykoupat v nádrži, výlet k tomuto vodnímu dílu určitě stojí za to.
Osmička v Humpolci
Nedaleko Želivského kláštera pak leží město Humpolec, které proslulo především jako nové bydliště Hliníka a také jako místo, kolem kterého se tvoří nejhorší zácpy na dálnici.
V posledních letech se však snaží získat si jméno i na kulturní scéně. Právě proto zde v prostorách bývalé továrny otevřeli v loňském roce kulturní centrum 8smička.
V bývalém areálu soukenické výroby tak vznikla galerie současného umění, která se ale zaměřuje i na širší spektrum kultury – její součástí je mimo jiné multifunkční sál, kavárna, knihkupectví zaměřené na publikace o umění a řada programů od promítání filmů až po tvůrčí dílny pro rodiče a děti.
A kam zajít po návštěvě galerie? Humpolec už je dnes dostatečně známý pivovarem Bernard, takže se přímo nabízí možnost porovnat kvality klášterního želivského piva s tím humpoleckým.