Na počátku 13. století povýšil Přemysl Otakar I. Znojmo na královské město, už dávno předtím v něm však panovala vedlejší větev Přemyslovců a právě oni zde začali stavět a budovat.
Jedinečnost staveb, které přežily staletí, navíc podtrhuje i nádherný výhled, který většina z nich poskytuje.
Vlkova věž
Hradební opevnění města se začalo budovat už za slavné vlády Přemysla Otakara II. Do dnešních dob se dochovala velká část těchto hradeb, včetně několika věží – jednou z nich je i Vlkova věž v Kollárově ulici.
Byla postavena již v polovině 13. století a stavitelé se natolik obávali o bezpečnost města, že vrchol věže byl přístupný pouze z hradebního ochozu.
Hradby i věže dnes ztratily svůj původní smysl, přesto dál slouží městu – jako městská vyhlídka. Vlkova věž umožňuje výhled do všech stran, především na centrum města.
Bonusem jsou ukazatele, které naznačí, na co se z dvaadvacetimetrové výšky vlastně díváte, nebo možnost zpříjemnit si výstup na vrchol sklenkou vína.
Knížecí rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny
Naprosto jedinečná románská památka se skrývá ve stínu Znojemského hradu.
Specifičnost rotundy Panny Marie a sv. Kateřiny spočívá v interiéru zdobeném nástěnnými malbami zachycujícími biblické motivy, ale především naprosto ojedinělý pás postav, které zřejmě představují přemyslovskou dynastii.
Zhruba v polovině 12. století se tak zdi znojemské rotundy staly galerií prvních přemyslovských vládců a ukázaly světu jejich nárok na vládu nad Čechami a Moravou.
I u rotundy je možné najít krásné výhledy na město a řeku. S návštěvou této památky se samozřejmě vyplatí spojit i prohlídku Znojemského hradu.
Radniční věž
Pozdně středověká architektura dala výrazný rys znojemské tváři – jeho Radniční věž. Téměř sedmdesátimetrová útlá věž připomíná umění dávných mistrů, v tomto případě mistra kamenického Mikuláše ze Sedlešovic.
Vnější ochoz umožňuje překrásný daleký výhled: v případě, že mají návštěvníci štěstí na dobré počasí, mohou dohlédnout až na vrcholky Alp.