Historie jména
Věděli jste, že Bratislava má své jméno jen něco přes sto let? Maďaři ji odjakživa říkali Poszony, pro Němce byla Pressburg, Slováci ji říkali Prešporok a v češtině jsme jí nazývali Prešpurkem.
Teprve 27. března 1919, v období krátce poté, kdy se Čechy a Slovensko staly samostatným státem, byl Prešpurk přejmenován na Bratislavu. Dnes jí Slováci říkají domácky Blava.
Zajímavé je, že v Bratislavě žilo v roce 1919 jen asi dvacet procent Slováků. Proto první prezident Československé republiky Tomáš Garigue Masaryk zvažoval, zda Prešpurk k Československu vůbec připojit.
Město totiž bylo převážně německé se silnou maďarskou menšinou. Nakonec 1. ledna 1919 Prešpurk obsadila československá armáda a město se stalo součástí nově vzniklého státu.
Historie města
Nejznámější památkou Bratislavy je Bratislavský hrad. Založen byl už v 9. století našeho letopočtu a v jeho okolí vzniklo malé město. Dostalo pojmenování Wratisslaburgium neboli Vratislavův hrad.
V letech 1563 až 1830 byla Bratislava korunovačním městem uherských králů. Ty byly tradičně uloženy v chrámu svatého Martina.
Když ale Josef II. degradoval Bratislavu na provinční město, hlavním městem Uher se stal Budín a korunovační klenoty byly převezeny do Vídně.
Proč Bratislavu navštívit
V moderní Bratislavě žije v současné době zhruba půl miliónů obyvatel. Najdete v ní desítky zajímavých míst, pro které stojí za to, abyste se do Bratislavy vydali.
Mezi turisticky nejatraktivnější místa patří zejména:
- Bratislavský hrad – nejznámější dominanta města,
- Hlavní náměstí – přezdívané jako „srdce Bratislavy“,
- Katedrála svatého Martina – nejvýznamnější církevní památka,
- Slovenské národní divadlo – architektonický skvost s prvky baroka i renesance z dílny slavných vídeňských architektů,
- Bratislavské UFO – dominanta mostu Slovenského národního povstání.